Ezen lap angol nyelvü változata a STUDY WEB diját nyerte el.

Rökk Károly

Festõ, aquarellista.
Született Budapesten 1891 junius 1, meghalt Zamárdiban 1970 -ben.

Épitésznek készült de az elsõ világháborúban behivták katonának, az orosz frontra került, ahol megsebesült és fogságba esett. A 16. sz. moszkvai korházban kezdte el oroszországi festõi pályafutását. Meghívták rajztanárnak az abranszki középiskolába, ahol tanártársát Nyuricskát elvette feleségül. 1922-ben hazakerült a fogságból és Kalocsán telepedett le. 1923 -ban a Nemzeti Szalonban állitotta ki a hadifogságban készült moszkvai és szibériai képeit.
Ábrázolásai érdekesek és kitünõ müvészi qualitásukkal nagy sikert hoztak a müvésznek. Dijnyertes képeivel elnyerte az állami aquarell dijat, és több más kitüntetést. Föleg hazi tájak festést kedvelte, vizfestésben, pasztellben és olajfestményekben. Épület ábrázolásai vissza tükrözik épitészi képzettségét.

Ezek a képek a Rökk család hozzájárulása Ujzélandból.

 self pict

Photo

 Önarckép 27 éves korában, 1918

Fotó az 1950 -es évek közepén


Orosz hadifogságban készült képeibõl:


Hóesés. Kiev 1916 január

 
 

 Templom kaszárnyával. Moszkva 1915

 Öreg templom. Tomszk 1915

Bedõ Rudolf: Rökk Károly 1915-1922 között készült moszkvai és szibériai vizfestményei és rajzai. (Különlenyomat a Müvészettörténeti Értesítõ 1964. évi 4. számából.)


Rökk Károly müvei

2006 ban Francia orszagból kaptam fényképeket két olaj festményrõl amiket még Orosz országban festett és úgy irta alá: Charles Rökk, Sibirie

olaj. olaj

Rökk Károly hires volt téli olaj és akvarel képeiröl. Gyerekkoromban sokszor elnéztem õt amikor kint a terepen kemény hidegben, kimondhatatlan türelemmel festett.
Az itt bemutatott képek eredetije családunknál és ismerõsöknél van, Kanadaban, Usában és Magyarországon. A képeket keret nélkül kellet titoknan kihozni, kint ujra kellett keretezni a képeket.


olaj

akvarell


akvarell 1935
Vizimalom téli "pihenöje" a Dunán, Foktõnél


Téli táj Vajas part (1928) (olaj)
Kitüntetõ elismerést nyert az Orsz. Magy. Képzõmüvészeti Társulat
1936 évi jubileumi kiállitásán.

lap tetejére

Kalocsai lapra