Painting the wall
Rökk Károly képe, Pécsiné, Ács Sarolta: Kalocsa népmüvészete (1970) könyvéböl.

Pingálás (falfestés)

Részlet Pécsiné, Ács Sarolta: Kalocsa népmüvészete (1970) könyvéböl.

Hazánkban Kalocsa az egyetlen hely, ahol népi pingálómüvészetünk ilyen magas színvonalat ért el. Keletkezésének pontos idejéröl vitathatatlan adataink nincsenek. Ilyent szerezni nem is könnyü feladat, mert símított, meszelt vertfal könnyen elmált, vagy a régi házakat többszörösen átépítették. Feljegyzések szerint a mult század második felében már píngálgattak a kalocsai menyecskék. Általánossá bizonyára akkor vált, mikor a festékporokat (dekás festék) a pénzben nem bövelkedö parasztasszonyok meg tudták vásárolni. Az egyéb eszközök nem okoztak gondot. "Az alapozást a határ székesfoltjain szedett fümeszelövel készítették el, a motívumokat pedig disznóból húzott sörtébõl vagy a tehén farkából levágott szörbõl készített virágmeszelõvel festették rá. Tej meg majd minden házban akadt. Ugyanis a mezök alapozása és a motívumok pingálása tejes festékkel történt. Eltartott egy hétig, míg szabad kézzel kifestették az elsö szobát és konyhát."

Pingálómüvészetünk stílusváltozai beilleszthetôk három idöszakba. Az elsô világháború elötti, a két világháború közötti és a második világháború utáni idôszakba.

Az elsô világháború után pingálómüvészetünk lényeges változáson ment keresztül. Az 1930-as évek közepe táján, amikor a népmüvészet országosan divatba jött, Kalocsa városában is több épületet kipingáltak (vasútállomás, Népmúvészeti Ház, rokkanttelepi kultúrház, városháza stb.,) A harmincas évek vége felé a parasztházak népi pingálása gyérülni kezd. Lassanként veszít divatosságából.

Népi pingálásunk második világháború utáni idõszaka már a hanyatlás szakasza. A hagyományos parasztházak egyre gyorsabban átépülnek. A lakásokat városiasan rendezik be. A régi parasztházakban még elvétve találkozunk pingált konyhákkal és szobákkal.

Gábor Józsefné Peák Pöre munkája
Homokmégy (1885-1964)
"Búzakék, pántlikapiros és türkizkék alapra festett öregmintás koszorúi
házának ereszalját, szobafalát ékesítették." Lengyel Györgyi: Kalocsa
(Pingálás) 1990.

 

Molnár Gáborné, Kõvágó Maris a népmüvészet mesterének munkája

.

Molnár Gáborné, Kõvágó Maris a népmüvészet mestere pingál.(1938)
(Negyvenszállás 1921-1985)
Fejér Kati: Kalocsa kincse 2006

 


Kalocsai Népmüvészeti Ház
Foto: © George Draskóy 2006

Bubos kemence a tiszta szobában.
Kalocsai Népmüvészeti Ház
Levelezõlap, Foto: Patyi Árpád

A szobát 1988-ban ujra pingálták.
Fejér Kati: Kalocsa kincse 2006


Wallpainting 7

Kalocsai vasútállomás falfestményei.

A vasútállomást anya és lánya pingálta 1985-ben.
Anya: Vén Lajosné Török Giza, népmüvészet mestere (Szakmár 1919-2005)
Lánya: Szvétek Antalné Vén Margit, népmüvészet mestere (Szakmár 1938- )
Foto: © George Draskóy 1999


Ez a lap 1999 áprilisában készült és 2006 decemberében Fejér Kati: Kalocsa Kincse cimü könyv írójának közremüködésével lett felújítva


Vissza laptetejére Kalocsa